Juče je održana druga po redu klasterska konferencija pod nazivom "Tehnologija i preduzetništvo", u organizaciji klastera informaciono-komunikacijonih tehnologija (IKT), ICT Network. U fokusu konferencije našla se tema unapređenja poslovanja i povećanje konkurentnosti domaćih kompanija na inostranim tržištima. Iz prve ruke, podroban i informativan prikaz IKT tržišta Nemačke dao je Jirgen Kapenman iz GIZ-a, koji pomaže domaćim IKT kompanijama i klasterima da se razvijaju i povezuju sa tržištem Nemačke. On je istakao da srpske kompanije i klasteri imaju velikog potencijala da se kvalitetno povežu i započnu da posluju sa nemačkim kompanjama i klasterima. Tako je razvijena i platforma za uspostavljanje nemačko-srpske saradnje u IT sektoru koji će dati dobre rezultate.
Juče je održana druga po redu klasterska konferencija pod nazivom "Tehnologija i preduzetništvo", u organizaciji klastera informaciono-komunikacijonih tehnologija (IKT), ICT Network.
U fokusu konferencije našla se tema unapređenja poslovanja i povećanje konkurentnosti domaćih kompanija na inostranim tržištima. Iz prve ruke, podroban i informativan prikaz IKT tržišta Nemačke dao je Jirgen Kapenman iz GIZ-a, koji pomaže domaćim IKT kompanijama i klasterima da se razvijaju i povezuju sa tržištem Nemačke.
On je istakao da srpske kompanije i klasteri imaju velikog potencijala da se kvalitetno povežu i započnu da posluju sa nemačkim kompanjama i klasterima. Tako je razvijena i platforma za uspostavljanje nemačko-srpske saradnje u IT sektoru koji će dati dobre rezultate.
Koliko je bitno jačanje saradanje sa potencijalnim partnerima, institucijama i privatnim sektorom, kroz ovakve vidove predstavljanja, naglasio je i Duško Krsmanović iz ekonomskog odeljenja holandske ambasade koji je izneo detalje o ekonomskoj saradnji dveju zemalja. Kada je u pitanju IKT sektor, u Srbiji posluju tri IKT kompanije koje zapošljavaju 500 ljudi, razvijaju softvere, a klijenti su mahom u Holandiji što je, kako kaže Krsmanović, bitno za domaću privredu obzirom na to da je bilaterlna saradnja naše dve zemlje oko 300 miliona evra gde je pokrenuti obim izovoza softvera značajan deo.
Krsmanović je pozvao domaće kompanije koje znaju da imaju potencijala za zahtevno holandsko tržište da dostave tzv. ličnu kartu kompanije kako bi im naše odeljenje pomoglo u pronalaženju odgovarajućeg poslovnog partnera u Holandiji.
Predstavnici velikih stranih kompanije poput Bosch-a i Fiat-a, govorili su o aktuelnim trendovima u okviru automobilske industrije i različitim mogućnostima primene IKT tehnologije u istoj. O budućim projektima u kojima je saradnja sa IKT sektorom od strateškog značaja za kompaniju Bosch, govorio je Hano Miorini koji je impresivnom prezentacijom uspeo da dočara moć i značaj IK tehnologija koje će direktno uticati na podizanje kvaliteta života ljudi. IKT menadžer FIAT-a, Vladmir Knežević rekao je da je cilj kompanije da proizvodi ideje kako bi se postojeći procesi proizvodnje unapređivali i razvijali kompaniju na domaćem i globalnom tržištu.
Konferenciji su prisustvovali članovi IKT NET klastera, domaće uspešne kompanije kao i ljudi koji svojim idejama i angažovanjem konstantno razvijaju domaću privrednu i IKT scenu.
ICT Network jedan je od tri domaća klastera u industriji informacionih i komunikacionih tehnologija u Srbiji čiji je jedan od osnivača Elektrotehnički Fakultet u Beogradu.